E-Ticaretin öneminin yeterince farkında mıyız?
Günümüzde e-ticaret zorunlu mu?

Teknoloji ve iletişim tarihte olmadığı bir hızda ve şekilde hızla gelişiyor. Artık akıllı telefon kullanmayan neredeyse yok gibi. ve Bu telefonların çok büyük bir kısmında internet bulunmaktadır. Tüm bu rakamlar e-ticaret potansiyeli hakkında fikir vermektedir. Hemen her sektördeki firmalar avantajlarının fazla olması nedeniyle e-ticaret stratejilerine her geçen gün daha fazla yatırım yapmakta ve bu alanda istihdamlarını artırmaktadır. Devletler de e-ticarete yapan şirketlere ciddi destek vermektedir. Ülkemizde özellikle dış ticaret yapan firmaları teşvik etmek amacıyla e-ticaret sitelerinde dükkan açanların masraflarını karşılamaktadır.

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketinin değeri: 1 trilyon dolar

Dünyanın en değerli ikinci şirketi olan Amerikalı e-ticaret ve perakende devi Amazon’un piyasa değeri salı günü 1 trilyon dolara ulaşırken, şirket Türkiye pazarına girmiş bulunmaktadır.

Amazon, Amerikalı teknoloji devi Apple’ın piyasa değerinin 2 Ağustos’ta 1 trilyon dolara tırmanmasının ardından salı günü bu seviyeye ulaşan ikinci şirket olurken, dünyanın en zengin milyarderi olan Amazon kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Jeff Bezos’un serveti de 167 milyar doların üzerine çıktı. Dünyanın en fazla gelir elde eden internet şirketi olan Amazon, ABD’nin en fazla iş veren ikinci şirketi konumunda bulunurken, ülkede bugüne kadar yaptığı toplam yatırım ise 160 milyar doların üzerinde bulunuyor. Merkezi ABD’nin Seattle kentinde bulunan Amazon, ülkede ikinci merkezini kurmak için farklı kentleri değerlendirmeye devam ederken, yerel ekonomiye yapacağı katkı için Amerikan şehirleri birbirleriyle yarışıyor.

Mobil cihaz kullanımı e-ticaret piyasasını canlandıracak

Küresel olarak akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapmak çoğu kullanıcı arasında yaygınlaşırken, GfK araştırmasına göre 2018’de kullanıcıların “mobil cihazları önemli bir alışveriş aracı haline geldi”. Çin’in mobil ticaret alanındaki deneyimi sebebiyle, kullanıcı nüfusunun yüzde 80’i teknik ürün alışverişinde akıllı telefon veya mobil cihazlarını tercih ediyor.

Kimler e-ticaret yapabilir kimler yapamaz?

e-Ticaret yapmanın belli bir yaş ya da özel kriterleri bulunmamaktadır. Bir şirketseniz bir site kurarak bir kargo firmasıyla anlaşarak e-ticarete başlayabilirsiniz. Şirket değilseniz ise C2C modellinde bir e-ticaret modeliyle sahibinden.com gibi sitelerle e-ticaret yapabilirsiniz.

Bu konuda danışmanlık ve e-ticaret sitesi kurulumu için 2EYazılım Bilişim Ltd. Şti. olarak hizmetinizdeyiz.

Neden e-ticaret?

e-Ticaret yapılmasının en önemli nedeni işletmenin masraflarını azaltıp, kar marjını arttırmasıdır.

Bir e-ticaret sitesi kurarak;

  • Çok sayıda müşteriye ulaşabilirsiniz: Bir dükkan açtığınızı düşünün. Dükkanınıza gelen müşteri sayısı dükkanınızın önünden geçen kişi sayısındaki orana göre değişim gösterecektir. Ancak Türkiye’de milyonlarca insanın internet kullandığını ve sizin sattığınız ürüne ihtiyaç duyduğu bir gerçektir.
  • Farklı ve çok sayıda çeşitli ürün satabilirsiniz: Dükkanınızın küçük olmasından ya da dükkanınıza mal koymadan bir ürünü satamazsınız. E-ticaret sitelerinde farklı ürünler koyarak satış yaptıkça ürünü temin edip ödemesini yapabilirsiniz.
  • Tatilde de para kazanabilirsiniz: Dükkanınız belli saatler arasında açık olacaktır. Ancak e-ticaret sitesi 7/24 saat boyunca açık olacak ve siz tatildeyken bile para kazabilirsiniz.
  • Sermaye düşer: Dükkan kirası ve personel sayısını düşürebilir ve etkileşim içine girdiğiniz müşteri sayısına göre harcamalarınız düşecektir.