e-Ticaret Nedir?
e-Ticaret nedir?

e-Ticaret diğer bir deyişle elektronik ticaret, elektronik ortamda mal yada hizmet alış satışına verilen isimdir. Günümüzde en yaygın e-ticaret, telefon ve internet üzerinden yapılanıdır. e-ticaret, genel anlamda tüketicinden tüketiciye, işletmeden tüketiciye, işletmeden işletmeye olarak 3 farklı şekilde sınıflandırılabilir.

e-Ticaret modelleri nelerdir?

e-Ticaret modellerini üç başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar ticarete konu olayın ne tarz bir yapı tarafından yapıldığına göre farklılık göstermektedir. 

B2B (Business to Business – İşletmeden İşletmeye)

 Bu model tüketiciler tarafından çok bilinen bir e-ticaret modeli değildir. Adından da anlaşılacağı üzere işletmeler arasında yapılan bir modeldir. Ancak ülkeler ve büyük firmalar için ciddi öneme sahiptir. Ülkeler için önemi, ihracatın artmasına sebep olmasıdır. Aynı şekilde büyük şirketlerin toptan ithalat ve ihracat satışlarındaki kar marjını arttırmasına ciddi katkı sağlamaktadır. Örnek verecek olursak, kayısı üretimi yapan bir tarım şirketi, kendisine satış yapacak market ya da benzeri satıcılara ulaşmak için bu yöntemi kullanır. Bunun en büyük örneği uluslararası faaliyet gösteren ‘alibaba.com’dur.

B2C (Business to Consumer – İşletmeden Tüketiciye)

 Üretici ile tüketici arasında gerçekleşmektedir. En çok popüler olan e-ticaret modelidir. Basit örnekleme yaparsak, bakkalın vatandaşlara mal ve hizmet satışı gibidir. Burada işletmeden tüketiciye bir satış yapılmaktadır. En büyük örnek ise; hepsiburada.com, trendyol.com gibi web sitelerdir.

C2C (Consumer to Consumer – Tüketiciden Tüketiciye)

Popüler olan e-ticaret modellerinden biri de tüketiciler arasında yapılan mal ve hizmet alışverişidir. Kitap, aksesuar, araba, ev, arsa, elektronik cihazlar gibi ürünlerin kullanıcılar tarafından alım ve satışının yapılmasıdır. Bu e-ticaret modellerinin yapıldığı sitelerde her ne kadar tüketiciler arasında oluyor olsa da, bu modeli işletmeler de tüketici gibi görünerek kullanmaktalar. Bunun en büyük örneği ise hiç kuşku yok ki sahibinden.com ve gittigidiyor.com’dur.  Sahibinden.com sitesinde araba galericileri ve emlakçılar bu yöntemi sıkça kullanmaktadırlar.